Apple IIc - ремонт

Модератор: alvis

Аватар користувача
alk0v
Адміністратор
Повідомлень: 202
З нами з: 05 квітня 2023, 19:04
Дякував (ла): 80 разів
Подякували: 155 разів

Apple IIc - ремонт

Повідомлення alk0v »

Живлення

Плата Apple IIc живиться від 15В, споживання без дисковода приблизно 0.5А.
Блок живлення всередені - модульний, формує 5, 12 та -12В, маркування ASTEC AA7341B
На платі є вимикач, але він не комутує 15В безпосередньо, лише подає сигнал керування на блок живлення.

Спочатку ніякої реакції на вмикання не було, то ж я вирішив перевірити ESR конденсаторів в БП, не дивлячісь на 40-річний вік, всі виявилися в ідеальному стані. Конденсатор С3 - аксіальний, Таблиця тут:

ПозиціяТип
С33300 мкФ x 35В
С61 мкФ x 50В
С9330 мкФ x 16В
С101000 мкФ x 16В
С11330 мкФ x 16В
С16220 мкФ x 16В
С171000 мкФ x 10В
С1833 мкФ x 35В
На tinkerdifferent.com є тред про діагностику та ремонт

Logic Board

За посиланням на GitHub доступна принципова схема в KiCAD.
Я потроху почав малювати друковану плату, спробую зробити pull request в той самий репозиторий, але повністю, скоріше за все, зараз не намалюю. Була потреба лише розібратися з живленням.

Плата не запускається без клавіатури, бо там, судячі зі всього, формується Reset.

В моїй платі є проблеми з оперативною пам'ятю. Таке було при першому запуску
apple_iic_issue01.jpg
Щоб перевірити, де саме проблема, допомагає внутрішній тест, але він є в версії ROM починаючи з 3-ї, а в мене стоїть так звана 255-а, до того ж, вона 16 кБ, а всі більші - 32к.
Додав в файли документ з описом версії ROM
apple_iic_rom_versions.pdf
Для підтримки ROM на 32 кБ треба зробити невеличку модифікацію, перерізати джампер W1 та з'єднати W2.
Далі треба прошити в M27C256 файл Apple IIc ROM 03 - 341-0445-A.bin, в якому є тест пам'яті.
ROM upgrade.jpg
Apple IIc ROMs.zip
Далі запускаємо комп, комбінацією клавіш [контурне яблуко] + [залите яблуко] + [Control] + [Reset], запускаємо тест
Мені показав отакє
apple_iic_issue02.jpg

Як саме трактувати результат, поки до кінця не зрозуміло, але на тестері вже виявлені дві пошкоджені MT4264. Можна замінити на TMS4164 або навіть 565РУ5, на яких, я, власне, й перевіряв.
Поки що замінив MRD0 та MRD5, після їх заміни тест пише.

Код: Виділити все

RAM   0 0 0 0 0 1 0 0
Що, по ідеї, вказує ще на MRD2, але це не точно.

Update 9 Dec 2023:
Пам'ять замінив, тести показали, що 6 з 8 чипів непрацюючі. Замінив всі 8, щоб були однакові. Поставив TMS4164-15NL

Дисковод

Ще одна поки не вирішена проблема - дисковод. З ним блок живлення пищіть і комп не запускається, споживання при цьому падає до 0.4А.
Розпіновка наступна. Короткого по живленню нема.
apple_iic_floppy_pinout.png
Update 9 Dec 2023:
Після вирішення проблем з пам'яттю, проблема з дисководом також магічним чином виправилася. Нажаль, поки не маю жодної дискети, щоб перевірити.

To be continued...
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Співзасновник Software & Computer Museum
Аватар користувача
alk0v
Адміністратор
Повідомлень: 202
З нами з: 05 квітня 2023, 19:04
Дякував (ла): 80 разів
Подякували: 155 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення alk0v »

Клавіатура
Кнопок з фіксацією 3, за посиланням на tinkerdifferent.com є мануал, але на всяк випадок переніс його сюди. Якщо кнопки залипають, вони забруднені. Треба розібрати, промити і змазати.
apple_iic_keys1.jpg
apple_iic_keys2.jpg
apple_iic_keys3.jpg
Всі фото належать автору AndyDiags

При збиранні треба звернути увагу, щоб голівка металевого штіфта стояла в напрямку пласкої пружини.
Я використовував синтетичне мастило для шредерів
61xPA7tVXmL._AC_SL1500_.jpg
Після профілактики працює набагато стабільніше.
Якщо залипає трішки, можна просто додати краплю мастила протилежного від контактів краю, там де розташований механізм фіксації. Теж допомогає непогано
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Співзасновник Software & Computer Museum
Аватар користувача
alk0v
Адміністратор
Повідомлень: 202
З нами з: 05 квітня 2023, 19:04
Дякував (ла): 80 разів
Подякували: 155 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення alk0v »

Корпус
Відбілювання корпусу взимку без УФ ламп та сонця можливе. 12% паста для волосся, стретч плівка та сушка для рушників.
apple_iic_before.jpg
apple_iic_after.jpg
apple_iic_retrobright.jpg
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Співзасновник Software & Computer Museum
val_dp
Повідомлень: 138
З нами з: 06 квітня 2023, 18:41
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 73 рази
Подякували: 186 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення val_dp »

Звісно,більш спортивно запустити штатний дисковод, але, HxC випустив прошивку для емулятора Gotek для заміни дисководу в Apple II.
Аватар користувача
alk0v
Адміністратор
Повідомлень: 202
З нами з: 05 квітня 2023, 19:04
Дякував (ла): 80 разів
Подякували: 155 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення alk0v »

Нарешті маю оновлення щодо дисковода.
Поперше, вдалося запустити sDiskII з екраном, але працює він доволі нестабільно, бо AtMega328 на 27 МГц, ще й з живленням 3.3В. Це далеко за межами даташита. Тому повернувся до експериментів з HxC.
Як прошити OpenFlops під HxC описував тут: OpenFlops - Емулятор дисковода за мотивами Gotek

Ідея полягала в тому, щоб завантажитись з OpenFlops, підключеного як зовнішній дисковод, і вже з ProDos відформатувати дискету на внутрішньому дисководі та скопіювати туди загрузочну дискету.
Але Apple IIc не вміє загружатися з зовнішнього дисковода. Ця проблема вирішена в ROM4x. Це оновлена версія BIOS, яка дозволяє загрузку с зовнішнього дисковода. Але готовий файл автор не викладав з міркувань копірайту, тому в репозиторії лежить лише набір лінукс-скриптів які патчать офіційний BIOS. Для прошивки потрібна 27256, в мене була лише 27512, тому прошив її 2 рази з адреси 0000 та 8000. Це можна зробити за один прохід в Xgprog.
Затистуни сіре яблоко (зправа)+ ctrl + reset, щоб вийти в меню BIOS, потім натиснути 7

Підключення OpenFlops відповідно наступної таблиці:

DB19 ConnectorOpenFlops 34 pin
1 - GNDGND
2- GNDGND
6 - 5VVCC 5V
10 - WRPROT28 - WPT
11 - PH0UART RX
12 - PH1UART TX
13 - PH218 - DIR
14 - PH320 - STEP
15 - WREQ24 - WGATE
16 - SEL32 - SIDE1
17 - DRVEN10 - DS0
18 - RD30 - RDATA
19 - WR22 - WDATA
Ще однією несподіванкою стало те, що ті образи дисків, які я конвертував сам, не працюють. Знайшов тутготовий hfe-файл з ProDos і з ним все запрацювало. Треба тепер ще розібратися з тим, як конфертити диски для Apple II в формат hfe.

Нижче всі потрібні файли:
HxCUSBFE.zip
ProDOS_2_4_3_po.zip
iic_rom4x.zip
Власне, на зараз Apple IIc завантажується з HxC дисковода, підключеного ззовні через DB19 конектор. Фізичний дисковод теж підключено, але, схоже, з ним є проблема. При спробі відформатувати дискету дирчить кроковий двигун. Змазав направляючі, вручну головка переміщується з нормальним зусиллям. Треба розбиратися з дисководом далі.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Співзасновник Software & Computer Museum
val_dp
Повідомлень: 138
З нами з: 06 квітня 2023, 18:41
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 73 рази
Подякували: 186 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення val_dp »

Додам інформацію по темі підключення Gotek до Apple ][ (власне я підлючаю його до Агат-7).
Для Gotek існує зручний проект "Apple II Gotek Adapter" плати адаптера. До адаптера піключається стандартний 20 контактний роз'єм шлейфа дисковода Apple ][, по ньому Gotek отримує живлення.
► Показати
На сторінці проекта HxC2001, присвяченій емуляції дисководу Apple ][ згадується, що для роботи з новим Gotek на QFN32 AT32F415 треба підправити прошивку Gotek - відключивши функцію "Extra Select button", та включивши функцію "Apple II emulation mode" згенерувати нову прошивку на сторінці https://hxc2001.com/custom_fw/. Справа в тому, що в цій моделі "Rotary select switch" підключається до лінії RX, яка в модифікації для Apple ][ використовується для передачі даних з дисководу, та при роботі виникає конфлікт.
Конвертування файлів для емулятора.
Проаналізувавши коректно працюючий файл *.hfe (розмір файла 911 кБ, Gotek на екрані інформує, що на дискеті 35 доріжок), "випадково" з'ясував, що для отримання такого файлу початковим файлом для конвертації має бути *.nib розміром 288 кБ.
Більшість образів, які я знайшов для Агат-7 були *.dsk розміром 140 кБ.
Звідси:
https://misterfpga.org/viewtopic.php?p= ... b9b#p49611
зкачав конвертер dsk2nib.
Файли *.dsk (розміром 140 кБ) конвертуємо в *.nib (розміром 288 кБ) перетаскуванням на dsk2nib.exe
І, вже саме файли *.nib конвертуємо в *.hfe розміром 911 кБ. за допомогою програми
HxCFloppyEmulator_soft_beta.zip

На дісплеї Gotek має відібражатися 35 доріжок.
► Показати
Файли успішно завантажуються.
► Показати
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
val_dp
Повідомлень: 138
З нами з: 06 квітня 2023, 18:41
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 73 рази
Подякували: 186 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення val_dp »

Прочитав про більш простий спосіб конвертування. Треба у файла *.dsk розміром 140 кБ змінити розширення на *.do.
І, вже саме переіменований файл *.do конвертуємо в *.hfe розміром 911 кБ. за допомогою програми
HxCFloppyEmulator_soft_beta.zip
В програмі HxCFloppyEmulator для конвертування, не змінюючи ніяких параметрів, просто вибираємо опцію "Batch converter", розміщення теки з файлами, які треба переконвертувати, розміщення теки, куди помістити результат. Конвертування виконується одразу до всіх файлів, які розміщені в теці.
Перевирив такий алгоритм конвертування на "Агат-7". Працює.
Аватар користувача
monoxrom
Повідомлень: 173
З нами з: 05 квітня 2023, 17:45
Звідки: Ivano-Frankivsk
Дякував (ла): 53 рази
Подякували: 119 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення monoxrom »

А можна ще викласти саму прошивку для готека під ейпл2/агат?
Я так розумію що з цією прошивкою, готек більше нічого іншого вже не зможе грузити?
val_dp
Повідомлень: 138
З нами з: 06 квітня 2023, 18:41
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 73 рази
Подякували: 186 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення val_dp »

monoxrom писав: 22 березня 2024, 16:55 А можна ще викласти саму прошивку для готека під ейпл2/агат?
Я так розумію що з цією прошивкою, готек більше нічого іншого вже не зможе грузити?
Я окремо прошивки не маю (чи існує вона взагалі?). Ось тут опис, як це зробити за задумом автора HxC2001.
viewtopic.php?p=952#p952
Аватар користувача
monoxrom
Повідомлень: 173
З нами з: 05 квітня 2023, 17:45
Звідки: Ivano-Frankivsk
Дякував (ла): 53 рази
Подякували: 119 разів

Re: Apple IIc - ремонт

Повідомлення monoxrom »

val_dp писав: 22 березня 2024, 17:21
monoxrom писав: 22 березня 2024, 16:55 А можна ще викласти саму прошивку для готека під ейпл2/агат?
Я так розумію що з цією прошивкою, готек більше нічого іншого вже не зможе грузити?
Я окремо прошивки не маю (чи існує вона взагалі?). Ось тут опис, як це зробити за задумом автора HxC2001.
viewtopic.php?p=952#p952
А як ви підключили готек до агата? тоді не треба ніякої прошивки?
Відповісти

Повернутись до “Apple II”