Ремонт Timex 2068

Оригінальний ZX Spectrum, його версії та клони

Модератор: alvis

Відповісти
Аватар користувача
alk0v
Адміністратор
Повідомлень: 202
З нами з: 05 квітня 2023, 19:04
Дякував (ла): 80 разів
Подякували: 155 разів

Ремонт Timex 2068

Повідомлення alk0v »

Що ж. Був би уважніше, не було б цього топіку. Бо комп був працюючий, але роз'єм живлення в нього з землею на центральному штирі (5.5/2.5 мм). Оригінального блока живлення в мене не було, а живиться воно від 15В, тому використовував лабораторний БЖ. Переплутав полярнісь і спалив третину компа.

Схема живлення там доволі стрьомна, з 15 вольт за допомогою UA78S40 та транзистора D43C1 формується 5В, а 12В формує 78L12 в корпусі ТО-92.
TimexSinclair-2068-schematic.jpg
Все це вигоріло, я замовив UA78S40, замість D43C1 поставив TIP42C перевернувши його на 180 градусів. Включив це все і отримав біля 4.1В напруги замість 5В, а на лабораторному БЖ було біля 0.55А по 15 вольтах, тобто все споживало десь біля 8 ватт. Сам комп не запускався, був просто чорний екран з короткочасним блиманням при увімкнені.

Спитав в групі Timex/Sinclair Place на Facebook, чи ремонтував хтось БЖ чи ні, але мені там порадили просто замінити всю ту схему на двоканальний DC-DC перетворювач ND4012DA посилаючись на цю статтю

Після отримання замовлення, а замовив я на всяк випадок 2 штуки, з'ясувалося, що модуль цей буавє в двох версіях, H та L, перший видає 5 та 12 вольт, а другий - 3.3 та 5. Причому відрізняються вони лише опором резисторів R1 та R11, і, звісно, потрібна мені версія коштує в півтора рази дорожче :)
Я навіть по фото потім знайшов потрібні номінали, але не мав під рукою потрібного 1% резистору, то ж замовив поки що 3-й модуль з потрібними напругами, може якось перероблю ті два на 5/12
ND4012DA.jpg
Перед встановленням модуля треба випаяти наступні компоненти:
Q1, CR1, R1, R2, R4, R5, R6, R9, C36, C37, C59, U8
TS-power-replacement-labeled-components.jpg
Модуль підключається 4-ма проводами
I - до нижнього контакту вимикача, там буде 15В
G - до точки з'єднання C37 та R6, це земля
O1 - до нижнього контакту U8, це 12В
O2 - до центрального контакту Q1, це 5В
ND4012DA_2.jpg
Перевіривши все що є, увімкнув, взявши тепловізор.
Комп стартанув з кольоровим матрацом, що по постах на ФБ вказувало на проблеми з пам'яттю, але мікросхема 5-вольтового каналу DC-DC нагрілася до 95 градусів за 20 секунд.
Опір між 5V та GND дорівнював 6 Ом. То ж треба було перевіряти пам'ять.
timex2068_01.jpg
По факту, я спалив всі 6 мікросхем пам'яті 4416, тестер взагалі не розпізнавав їх як пам'ять, опір між VCC та GND в них був біля 30 Ом, при тому що на робочому чипі він дорівнює 13 кОм.
Але на щастя, лише їх і спалив :) Пам'ять замовляв тут.

То ж після заміни всіх 6 чипів комп ожив. Скоріше за все, БЖ можна було й не міняти, і на тому транзисторі він би теж працював нормально, але люди кажуть, що від рідного БЖ більше шумів і в цілому він менш надійний. Але цього вже ніхто не дізнається, запаювати все назад бажання нема. Модуль через теплопровідну підкладку зафіксую на корпусі RF-модулятора, буде як радіатор працювати.

Працюючий комп по 15В споживає 0.28А, тобто 4.2 Вт
timex2068_02.jpg
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Співзасновник Software & Computer Museum
Відповісти

Повернутись до “ZX Spectrum”